Dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

Podsumowanie Akcji Eksploracji 2018

Wrzesień przeminął, a wraz z nim tegoroczna Akcja Eksploracja. Serdecznie dziękujemy naszej publiczności, która w tym roku bardzo dopisała. Podczas czterech wydarzeń w Akcji wzięło udział blisko dwa tysiące osób.

Dziewiątego września zaprosiliśmy Państwa do założenia pałacowego w Balicach. Barbara Łepkowska, historyczka sztuki, opowiedziała o historii i architekturze pałacu, natomiast archiwalne fotografie wnętrz pozwoliły przenieść się w czasie. Dodatkową atrakcją była możliwość podglądania sekretnego życia ślimaków na stoisku Instytutu Zootechniki PIB, który obecnie mieści się w pałacu. Zwieńczenie pogodnej niedzieli stanowił wieczorny koncert z cyklu „Muzyka w Starych Balicach”.

Szesnastego września po raz kolejny udostępniliśmy zwiedzającym kamienicę Bujwidów w Krakowie. Historię tej rodziny można było poznać podczas dwóch typów oprowadzań prezentujących sylwetki Odona oraz jego żony Kazimiery. O godzinie 16.00 wraz z Barbarą Wasiewicz udaliśmy się na spacer po dzielnicy Wesoła śladami Odona Bujwida.

W kolejną niedzielę udostępniliśmy do zwiedzania dwór i park w Mogilanach. Podczas zwiedzania z Barbarą Łepkowską i Magdaleną Frączek goście poznali historię dworu i zamieszkujących go niegdyś rodzin oraz drzewostan i roślinność parku dworskiego. O poranku nasi goście mogli podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr.

Wrzesień zakończyliśmy spacerem literackim i spotkaniem autorskim z Jakubem Kornhauserem ‒ autorem książki pt. Wolność krzepi! towarzyszącej tegorocznym Dniom Dziedzictwa. Klucząc zaułkami starego miasta w poszukiwaniu śladów krakowskiej awangardy, mogli Państwo ciekawych opowieści o literaturze. Nasi goście, zaopatrzeni w książkę z autografem autora, będą mogli zatopić się w lekturze i umilić sobie czas oczekiwania na kolejną XXI edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Serdecznie zapraszamy już 18–­19 i 25–­26 maja 2019 roku.

Dziękujemy gospodarzom, partnerom i przewodnikom oraz pięknej wrześniowej aurze, która w tym roku była dla nas wyjątkowo łaskawa.

ZOBACZ FOTORELACJĘ

Kamienica Bujwidów w Krakowie, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności