zabytek
Tagi
Fotografie
Ładuję zdjęcia z serwisu Flickr
Szczucin istniał jako wieś rycerska już na początku XIV w. Między XIV a XVI w. należał on do Pacanowskich herbu Jelita, później do Stradomskich (XVI-XVIII w.), a w XIX w. do Hussarzewskich i Lubomirskich. Na początku XVIII w. wykształcił się w centrum osady układ urbanistyczny z rynkiem. Szczucin prawdopodobnie miał wówczas prawa miejskie i był znany jako ośrodek rzemieślniczy oraz handlowy. Po rozbiorach znalazł się on tuż przy granicy zaborów, odcięty od terenów na lewym brzegu Wisły, co spowodowało jego powolny upadek. Szczucin rozwinął się po II wojnie światowej, kiedy ulokowano tutaj zakłady przemysłowe oraz ośrodki wypoczynkowe nad przepływającą opodal Wisłą.
Najbardziej atrakcyjnym i niezwykłym miejscem w Szczucinie jest Muzeum Drogownictwa. Pomysł jego utworzenia narodził się w 1982 r. Początkowo Muzeum mieściło się w budynku obwodu drogowego w Szczucinie, przy Rejonie Dróg Publicznych w Tarnowie. W ostatnich kilku latach, na otoczonej lasem parceli o powierzchni dwóch hektarów, wzniesiono interesujące architektonicznie budynki Muzeum oraz urządzono ekspozycję.
Główna bryła Muzeum przypomina swoim kształtem konstrukcję mostu: to dwie wieże połączone łukowym przęsłem. Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się skansen maszyn drogowych. Jego oś stanowi odcinek ok. kilometra, wykonany z nawierzchni brukowej i wyposażony w oryginalne elementy dróg: znaki, krawężniki, przepusty, kratki ściekowe, pachołki, słupki kilometrowe. Wzdłuż tego ciągu drogowego wykonane zostały fragmenty różnych rodzajów nawierzchni stosowanych w drogownictwie, na których ustawiono maszyny drogowe: walce konne, parowe i spalinowe, ciągniki, kruszarki, spycharki itp.
W salach ekspozycyjnych zgromadzono wiele fotografii i dokumentów oraz narzędzi służących do robót drogowych i mostowych (kilofy, oskardy, łopaty, taranki itp.). Znajdują się tutaj również przyrządy pomiarowe, np. busola z końca XVIII w., niwelatory, teodolity, taśmy, piony, komplet lamp do oświetlania robót drogowych oraz modele mostów i wiaduktów, projekty, rysunki i mapy. Aby pokazać sposób użycia tych przyrządów, włączono je w zaaranżowane scenki rozgrywające się na tle czarno-białych, powiększonych fotografii. Można tutaj również obejrzeć wyposażenie dróżnika i umundurowanie pracownika służby drogowej.
Tekst: B. Sanocka (2008)
Licencja CC-BY-SA 3.0
Gmina Szczucin
Autor: Hanna Lawera, Artur Bata
Wydawnictwo: Apla
Miejsce wydania: Krosno, 2002
Tradycje drogowe w Szczucinie
Autor: Jerzy Duda
Publikowany: Spotkania z Zabytkami, R. 1987, s. 45-46
Szczucin i ziemia szczucińska
Autor: Artur Bata, Hanna Lawera
Wydawnictwo: Apla
Miejsce wydania: Krosno, 1999
Powiat dąbrowski
Autor: Hanna Lawera, Paweł Chojnowski, Artur Bata
Wydawnictwo: Apla
Miejsce wydania: Krosno, 2001
ograniczona dostępność
adres: ul. 1 Maja 39, Szczucin
gmina: Szczucin
powiat: dąbrowski
GPS: N: 50° 18' 6", E: 21° 4' 18"
gospodarz: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
www: http://www.gddkia.gov.pl/pl/901/informacje
e-mail: [email protected]
telefon: 14 643 63 81