zabytek
Kategorie
Fotografie
Ładuję zdjęcia z serwisu Flickr
Dom przy ul. Krupniczej to muzeum powstałe w domu artysty, którego wnętrza urządzono w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu z okresu, kiedy mieszkał tutaj Józef Mehoffer z rodziną. Zachowano pierwotne przeznaczenie pokoi, a także częściowo wyposażono je w autentyczne przedmioty i dzieła należące do artysty.
Murowany dom zbudowano w tym miejscu po wielkim pożarze Krakowa w 1850 r. Był to wówczas parterowy budynek, należący do rodziny Rogowskich. Po 1872 r. zamieszkiwał w nim Józef Szujski z rodziną. Rozbudował on dom według planów A. Łuszczkiewicza, nadając mu klasycystyczny wygląd pałacyku miejskiego. Po śmierci Szujskiego dom nabyli Tarnowscy, przeznaczając go na wynajem. Gdy w 1932 r. kupił go Józef Mehoffer budynek wymagał remontu. Konieczne prace trwały trzy lata. Artysta wyposażył wnętrza w stylowe meble, dzieła sztuki, niektóre należące do jego rodziny od wielu lat.
Znalazły tutaj miejsce także prace własne Mehoffera oraz kolekcjonowane przez niego przedmioty. Po śmierci malarza w 1946 r. rodzina starała się zachować niezmieniony charakter pomieszczeń. W latach 60. z inicjatywy syna artysty, Zbigniewa Mehoffera, powstała idea utworzenia tutaj muzeum. W 1986 r. rodzina przekazała dom z ogrodem Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po dziesięciu latach otwarto go dla zwiedzających jako Dom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
Piętrowy dom mieści na parterze szeroką sień wejściową prowadzącą do wnętrza domu, a także do ogrodu. Na parterze budynku od strony frontowej znajdują się pomieszczenia techniczne oraz recepcyjne muzeum. Część południową, z widokiem na ogród, zajmują pokoje reprezentacyjne: salon z tarasem i zejściem do ogrodu, biblioteka oraz jadalnia. Przestronna klatka schodowa z ozdobną balustradą prowadzi na piętro, gdzie mieszczą się dawne prywatne pokoje artysty oraz jego rodziny. W części domu od strony ulicy znajdowały się pokój syna i synowej malarza, pokój stołowy, a także interesujący pokój japoński. Od strony ogrodu mieściły się sypialnia żony Mehoffera z przylegającym doń buduarem i salonikiem oraz pokój Józefa Mehoffera.
Obecne wnętrza urządzono, a niektóre z nich wiernie odtworzono według zachowanych zdjęć i obrazów oraz wskazówek rodziny. Wyposażono je w meble i dzieła sztuki – dary i depozyty rodziny, a także w eksponaty ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzięki starannej aranżacji wnętrz oddany został klimat epoki. Atmosferę prywatnego domu współtworzą obrazy, na których sportretowana została żona artysty. Bardzo interesujący jest także znajdujący się za domem ogród, który w 2003 r.został odnowiony. Dziś nawiązuje on układem do nadanego mu niegdyś przez Józefa Mehoffera, i między innymi z tego względu stanowi przedłużenie ekspozycji.
Tekst: B. Sanocka (2010)
Licencja CC-BY-SA 3.0
Encyklopedia Krakowa
Red. : red,. prowadzący Henryk Stachowski ; aut. Elżbieta Adamczyk [et al.]
Wydawnictwo : Warszawa ; Kraków : Wydawnictwo Naukowe PWN. – XIV, [2], 1135, [1] s. : il. ; 30 cm.
Miejsce wydania : Warszawa, Kraków, 2000
Józef Mehoffer
Autor: Anna Zeńczak, Joanna Wapiennik-Kossowicz, TeresaBałuk-Ulewiczowa (tł.)
Wydawnictwo: Olszanica: Bosz, Muzeum Narodowe w Krakowie
Miejsce wydania: Kraków, 2006
Józef Mehoffer: Opus Magnum. Przewodnik po wystawie : wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, styczeń-kwiecień 2000
Autor: Joanna Wapiennik-Kossowicz, red. Barbara König
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe
Miejsce wydania: Kraków, 2000
Dom Józefa Mehoffera: Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie: przewodnik
Autor: Edward Waligóra
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
Miejsce wydania: Kraków, 1998
Józef Mehoffer
Autor: Katarzyna Roj
Wydawnictwo: De Agostini Polska
Miejsce wydania: Warszawa, 2005
dostępny
adres: ul. Krupnicza 26, Kraków
gmina: Kraków
powiat: Kraków
GPS: N: 50° 3' 47", E: 19° 55' 41"
gospodarz: Muzeum Narodowe w Krakowie
www: http://www.muzeum.krakow.pl/Dla-zwiedzajacych.75.0.html
e-mail: [email protected]
telefon: 12 370 81 86